fbpx

Blondide juuste ABC!

Loomulike blondide juustega inimesi ei ole maailmas just kuigi palju, kõigest 2% kogu elanikkonnast. Blond juuksetoon on olnud juba pikka aega üks ihaldatumaid toone maailmas. Võib öelda, et iga kolmas naine blondeerib või helendab oma juukseid ühel või teisel viisil. 
Paljud inimesed sünnivad blondide juustega, kuid juuksevärv võib muutuda vanemaks saades üha tumedamaks,  miks see nii on? 
Juuksetoon on seotud kehas olevate rakkudega. Värvipigmenti toodavad kehas  melanotsüüdid, ehk rakud, mis muudavad kehale omased aminohapped värvilisteks pigmentideks.
Juustes leidub kahte liiki pigmenti:
  • eumelaniin – annab juustele musta ja pruuni tooni.
  • pheomelaniin – annab juustele punase pigmendi, kuid määrab ära ka heleblondi ja blondi tooni.
Vastavalt sellele, kuidas need kaks melaniini liiki on omavahel segunenud on, tekib juustele omane värvitoon.
Inimese umbes kümnendaks eluaastaks on eumelaniini tase organismis enamasti tõusnud, ning seetõttu muutub ka juuksevärv loomupäraselt tumedamaks ja võib muutuda veel ka ülejäänud elu jooksul.
Olenemata sellest, kas inimene on sündinud blondina või mitte, võimaldab tänapäeva keemiatööstus blonde juukseid nautida pea kõigil.

Kuid mis üldse on blondeerimine?
Blondeerimine on keemiline protsess, mille käigus muudetakse juukseid rohkem kui 5 tooni heledamaks ning eemaldatakse juustest pigment vesinikperoksiidi abil ja asendatakse soovitud pigmendiga. Blondeeritud juuksed võivad tihti olla esialgu kollaka tooniga, sest keratiin ise on kollast värvi. 
Kuna juuste blondeerimine on juuste keemiliselt töötlemine, tekib loogiline küsimus, kas ja kui palju see juukseid kahjustab?
Üldjuhul on juuste blondeerimine juustele kahjulikum kui värvimine. Samuti juuste tumedamaks värvimine koormab vähem juukseid kui juuste heledamaks värvimine. Blondeerimise kahjulikkuse aste oleneb tihti sellest, millised juuksed hetkel kliendil on ning millist tulemust soovitakse saavutada. Plaatinablond tulemus nõuab kindlasti rohkem ohverdusi ning keemiat ja ka hiljem kodus suurt tähelepanu ning hoolt.  Blondeeritud juuksed võivad muutuda hapramaks, kuivemaks ning kergemini katkevamaks. 
Et blondi tulemuse saavutamise nimel oma juukseid vähem koormata, võib kaaluda juuste helendamist triibutamise või hoopis värvimise abil või liikuda heledama tulemuseni järk-järgult, mitte ühe korraga.
Juuste blondeerimise kahjulikkust saab minimeerida  ka siis, kui usaldad juuste helendamise professionaalile. Juuksuriga koostöös on võimalik soovitud tulemuseni jõuda võimalikult minimaalsete kahjustustega, samas kui kodus kasutamiseks mõeldud juuste blondeerijad võivad osutuda oluliselt kahjulikumaks. Kui puuduvad spetsiifilised teadmised, on oht ise oma juustele liiga teha. 
Üldiselt ei soovitata ise poevärvidega oma juukseid heledamaks värvida ega omal käel blondeerida, kuid miks? Põhjus on lihtne – salongitoodete puhul segab just personaalselt sinu juustele sobiliku retsepti kokku juuksur. Blondeerimise koha pealt saab juuksur ise sobiva kangusega  vesiniku valida, et säästa juukseid võimalikust kahjulikkusest, mida vesinik juustele põhjustab. Poevärvid on aga selles osas universaalsed, sest vesiniku kangus on ühesugune – tehtud niiöelda kõigile sobivaks ja lihtsasti kasutatavaks. Ka ammonniaagi sisaldus on neis suurem. Üldiselt on ise katsetades ja spetsiifilisi teadmisi omamata suur oht enda juustele liiga teha, sest poevärvid peavad sisuliselt sobima igale juuksetüübile. See tähendab, et õrnade juustega inimene kasutab sisuliselt sama värvisegu, kui tugevate kiharate omaja, kuigi tal nii kanget segu vaja üldse ei oleks.
Salongitooted on ka kvaliteetsemad ja juuksesäästlikumad ning nõuavad spetsiaalseid teadmisi kasutamise osas.
Tihti võetakse radikaalsed muutused  ette iseseisvalt kodus kõigile kättesaadavate värvidega katsetades. Tuleb aga meeles pidada, et iga juuksetüüp on erinev, samuti on erinev see, kuidas ja millega on juukseid varem töödeldud ning kuidas siis värvid ja tooted omavahel reageerivad. Pole harv juhus, kus kodune stiilimuutus lõppeb järgmiseks päevaks katastroofiga, sest värv on olnud peas vastavale juuksetüübile liiga kaua või sai värvisegu ikkagi vastavale juusetüübile liialt kange. Seetõttu on juuksuri juures juukseid värvida oluliselt ohutum ja lõppkokkuvõttes ka odavam, kui hiljem omal käel töödeldud juukseid taastada, ravida ja ümber värvida.
Juukseid saab helendada nii blondeerides kui ka värvides. Püsivärviga on võimalik juukseid heledaks värvida 4-5 astet. Täitsa tumedaid juukseid blondiks ilma blondeerimata siiski ei saa. Küll aga oleneb tumedate juuste blondeerimine paljustki jälle sellest, mis juustega varem tehtud on, kas neid on värvitud ning mis tooni nad hetkel on. Kui juukseid ei ole varem värvitud, vaid nad on oma tooni (näitekst kartulikoore tooni), on blondiks saamine oluliselt lihtsam, sest siis võtavad juuksed blondeerimist ja värvisegusi paremini omaks. Sel juhul saab juukseid helendada ka püsivärviga värvides. Varasemalt värvitud juustega on aga oht, et juuksed võivad muutuda erkkollaseks, oranžiks või hoopis kirjuks. Eriti keerukas on saavutada süsimustadele juustele blond tulemus ning selline protseduur kahjustab ka juukseid sootuks rohkem. Kui juukseid on varem värvitud, tuleks arvestada, et blondiks saamine võib vajada värvipesu, blondeerimist ning sobiliku värvitooniga värvimist. Küll aga on võimalik teatud juhtudel tulemus saada ka järk-järgult juukseid triibutades. Sel juhul saabub soovitud tulemus küll pikema aja vältel, aga on samas juustele tervislikum.
Kui Sul on heledad või blondeeritud juuksed, siis oled kindlasti märganud, et juuksed on kuivemapoolsed ning kipuvad kergemini pusasse minema. Kuid kuidas blonde juukseid ise õigesti kodus hooldada? Kõige parema ja personaalsema soovituse Sinu juustele saab anda juuksur. Kuna blonde toone on erinevaid, sobivad erinevatele blondidele ka erinevad tooted. Üldjuhul võiks blonde juukseid pesta aeg-ajalt hõbešhampooniga, mis aitab hoida juustes külma tooni. Oluline on, et juuksed oleksid niisutatud ning toidetud vajalike vitamiinide ja proteiinidega. Kodus võiks kindlasti kord nädalas teha juustele maski. Juukseid hästi toitev on Sebastian Penetrait mask, mis on just kahjustatud juustele mõeldud ning muudab kuivad ja tuhmid juuksed pehmeks ning läikivaks. Peale juuste pesu võiks kasutada veel pähejäetavaid juuksehooldustooteid, näiteks Wella Oil Reflections juukseõli, mis on makadaamia ja avokaadoõli ekstraktiga ning ei muuda juukseid raskeks, kuid jätab seejuures siidise ja niisutatud tulemuse. 
Blondid juuksed vajavad tähelepanu ning erilist hoolt. Intersalonis on võimalik juukseid hooldada erinevate kasulike intensiivhooldustega, mis sisaldavad juustele ja peanahale vajalikku kokteili. 

Alates veebruarist on Intersalonis kõikidele blondidele sobilik hooldus Wellaplex, mis aitab juukseid hoida ja parandada juba juuste helendamise  käigus.

Wellaplex platinumi eksklusiivne tehnoloogia aitab taastada helestamis- ja värviteenuste käigus juuksesiseseid sidemeid ning tugevdab kahjustunud juukseid. Wellaplex lisatakse juuste värvile, mis omakorda aitab vähendada juuste kahjustumist värvimise ajal. Tulemuseks on tervemad juuksed.

Wellaplex sobib sulle kui: 

  • soovid viia helestamise kahjulikkuse miinimumini,
  • soovid pikemaid juukseid,
  • juuksed on nõrgad ja haprad,
  • värviteenus koosneb mitmest etapist.

Wellaplex moodustab juustes värvimise ajal sidemed, mis aitavad juuksed tugevamaks muuta ning säilitada juuste võimalikku parimat seisukorda.

Veebruar on sõbrakuu!
Veebruaris on Intersalonis sõbralik pakkumine – kõikidele blondidele värviteenustele on lisaks tasuta Wellaplexi hooldus!
Broneeri aeg ja tule proovima!

Tekst: Susanne – Silvia Taperson
Fotod: Adobe Stock, Susanne – Silvia Taperson